Menu

Lecznie niepłodniości kobiety i mężczyzny.

Rozmowa z Agatą Aniszczyk instruktorką i konsultantką Modelu Creighton – naturalnego rozpoznawania płodności i niepłodności kobiety podczas jej cyklu.

Jakie są przyczyny bezpłodności zarówno po stronie mężczyzn jak i po stronie kobiet ?

„Bezpłodność” to termin, który dotyczy całkowitej niemożliwości poczęcia. W przeciwieństwie do niego termin „niepłodność” stawia małżeństwo w nadziei na poczęcie dziecka. Niepłodność – w Naprotechnologii – jest stwierdzana po 6 miesiącach obserwacji metodą Modelu Creigton lub po roku zwykłego funkcjonowania małżeństwa (w tym współżycia w dniach przypadkowych).Ogólnie rzecz ujmując przyczyny niepłodności kobiecej mogą być różne, do takich należą np. cykle suche, brak owulacji, endometrioza, zespół policystycznych jajników, problemy hormonalne, niedrożność jajowodów. Z kolei przyczyną niepłodności męskiej mogą być zaburzenia hormonalne, niska jakość nasienia (ilość a bardziej ruchliwość plemników lub nieprawidłowa budowa). W jakich przypadkach Naprotechologia może pomóc w wyleczeniu niepłodności?Naprotechnologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem przyczyn niepłodności oraz problemów zdrowia ginekologicznego. Niektóre przypadki, którymi się zajmuje, podałam wcześniej. Do poczęcia potrzebna jest dobra komórka jajowa, dobry plemnik i estrogenny śluz. Brak któregokolwiek z tych trzech czynników uniemożliwia poczęcie. Naprotechnologia stara się leczyć tak, aby te elementy były obecne.Jakimi metodami Naprotechnologia leczy niepłodność ?

Metody, którymi się zajmuje Naprotechnologia, to zarówno leczenie farmakologiczne jak i chirurgiczne. Do tego można dodać również dość dużą „skuteczność” samego stosowania systemu obserwacji (model Creighton), choć ma on na celu po pierwsze zdiagnozować przyczynę a nie wyleczyć. Jak widać, już sama dogłębna wiedza o dokładnych mechanizmach biologicznych związanych z kobiecym cyklem, daje rezultaty.

Czy Naprotechnologia daje możliwość całkowitego wyleczenia niepłodności ?

Tak.Jaka jest procentowa skuteczność leczenia niepłodności tą metodą ?Jeśli bierzemy pod uwagę tylko obserwacje wg Modelu Creighton – współżycie w czasie dni płodnych, to wskaźnik ciążowy wynosi 40% (w okresie 8 -12 miesięcy). Gdy do metody obserwacji dołączymy leczenie za pomocą Naprotechnologii, to wskaźnik ciążowy sięga do 80%. Oczywiście za powyższymi, zagregowanymi wskaźnikami, kryje się leczenie par niepłodnych, które chcą począć dziecko.

Dlaczego uważa Pani, że Naprotechnologia jest dobrą i skuteczną metodą w leczeniu niepłodności ?Co ja uważam, jest najmniej w tym momencie ważne. Istotne jest, jak jest naprawdę. Naprotechnologia świadczy sama za siebie.O tym, że jest to metoda dobra, świadczy w szczególności ludzkie podejście do kobiety:Naprotechnologia jest oparta na modelu Creighton  (metoda objawowa), który umożliwia indywidualne dopasowanie systemu samoobserwacji do każdej kobiety. Skrupulatne obserwacje, stworzenie „profilu” pacjentki, określenie jej dni płodnych i niepłodnych, diagnoza wszelkich nieprawidłowości zachodzących w organizmie – to tylko niektóre z korzyści płynących z terapii. Pacjentka ma świadomość, że leczenie dobrane jest specjalnie dla niej, a czas, który poświęca jej instruktor, a później lekarz, jest czasem, w którym rozpatrywany jest jej konkretny przypadek. Naprotechnologia szanuje godność kobiety i małżeństwa. Nie ingeruje we współżycie, czerpiąc wiedzę z naturalnego cyklu kobiety.Natomiast o tym, że jest to metoda skuteczna, świadczą wyniki, choćby procentowe, które wcześniej podawałam. Jednak po pierwsze o skuteczności Naprotechnologii świadczy samo podejście do leczenia. Jest to jedyna poważna inicjatywa medyczna obejmująca leczenie przyczyn niepłodności.Dla przykładu techniki rozrodu wspomaganego (tzw. in vitro, ART itd.) nie leczą przyczyn niepłodności, więc trudno mówić tutaj o jakiejś skuteczności. Aby to zrozumieć, wystarczy zdać sobie sprawę, że po ewentualnym in-vitro kobieta w dalszym ciągu jest niepłodna. Tymczasem po przeprowadzonym z sukcesem leczeniu przez Naprotechnologię przyczyna niepłodności znika.

Dlaczego jest to metoda tak mało znana w Polsce i dlaczego tak niewiele lekarzy interesuje się tą wiedzą ?

Sprawy mają się trochę inaczej. Jeśli zważyć, że w 2008 roku pojawił się pierwszy lekarz i pierwszy instruktor w Polsce, a dziś, czyli 4 lata później jest ponad 10 lekarzy i ok. 50 instruktorów, to chyba można mówić o szybkim rozwoju. Dowodem na to jest również zorganizowanie kolejnego szkolenia dla lekarzy i instruktorów w Polsce, które odbędzie się we wrześniu br. Aby Naprotechnologia dotarła do każdej osoby w Polsce i nie była egzotycznym pojęciem, potrzeba czasu i rozwoju. Jest to chyba jednak naturalne.W jaki sposób para, która chciałaby podjąć się leczenie niepłodności może uzyskać pomoc, gdzie może ją znaleźć ?Na stronie www.naprotechnologiawroclaw.pl są informację o spotkaniach we Wrocławiu. Poniżej dane kontaktowe do instruktorów i lekarzy z całej Polski. Instruktorzy, przy rozmowie informują o możliwościach kontaktu z lekarzem. Zazwyczaj, jeśli jest potrzeba leczenia, wiąże się ona z wyjazdem do najbliższego lekarza naprotechnologa.   

Dziękuję serdecznie za wywiad.

Agata Aniszczyk jest doktorantką na Politechnice Wrocławskiej. Prywatnie żona i matka. Od października 2011 jest pierwszym instruktorem na Dolnym Śląsku. Dane kontaktowe oraz więcej informacji o Naprotechnologii na stronie

Film 1 - „Czynnik męski jako jedna z przyczyn obniżonej płodności.”  Dr Maciej Barczentewicz – ginekolog położnik – Przychodnia Specjalistyczna Macierzyństwo i Życie oraz Fundacja Instytut Leczenia Niepłodności Małżeńskiej, Lublin w ramach konferencji NaProTECHNOLOGYTM W DIAGNOZOWANIU I LECZENIU NIEPŁODNOŚCI. Szanse, wyzwania efekty. Wrocław, 24.03.2012

Film 2 - „Niepłodność jako wieloczynnikowy problem choroby przewlekłej.” Metody leczenia zachowawczego w NaProTechnology TM . – Dr Maciej Barczentewicz – ginekolog położnik, Przychodnia Specjalistyczna Macierzyństwo i Życie oraz Fundacja Instytut Leczenia Niepłodności Małżeńskiej, Lublin w ramach konferencji NaProTECHNOLOGYTM W DIAGNOZOWANIU I LECZENIU NIEPŁODNOŚCI.  Szanse, wyzwania efekty. Wrocław, 24.03.2012 www.naprotechnologiawroclaw.pl 

WYKAZ   LEKARZY   I   INSTRUKTORÓW   NAPROTECHNOLOGÓW

WOJEWÓDZTWO  POMORSKIE Gdańsk Aleksandra Gucka       Practitioner Interna.gucka@darplodnosci.pl       504 686 992 www.darplodnosci.pl

WOJEWÓDZTWO  WARMIŃSKO - MAZURSKIE Olsztyn Lena Szturomska - Józwik Practitioner Intern 609 925 755

 

 

 [1] 

Powrót

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

poniedziałek,
22 kwietnia 2019

(112. dzień roku)

BIULETYN PARAFIALNY

Licznik

Liczba wyświetleń:
1961595

nowy